Главная » Без рубрики » Кактуси та інші сукуленти

0
Кактуси та інші сукуленти

Рослини> Кімнатні рослини> Кактуси і сукулентиКактуси та інші суккулентиДо відкриття Колумбом Америки жителі інших континентів поняття не мали про те, що таке кактуси, хоча декілька їх видів у той час досить часто зустрічалися в субтропічному поясі нашої планети не лише в Америці.
До них відносяться розгалужені облистнені деревовидні види, які отримали родова назва ПЕРЕСКІЯ.

кактуси і суккуленти

Але коли ми вимовляємо слово «кактус», воно асоціюється з околюченнимі суккулентами кулястої або циліндричної форми. Такими і є переважна більшість представників великого сімейства Кактусові. Іноді кактусами називають подібні за формою рослини родом з Африки, але це зовсім інша гілка, велика частина якої відноситься до Хрящ-молочник, добре знайомим нам по еуфорбія або суперсуккулентам, серед яких найбільш відомі літопси і конофітуми.
кактуси і суккуленти

Тому «всякий кактус — це сукулент, але не всякий сукулент — кактус». Саме ж визначення «сукулент» (від лат. Succus — сік) відноситься до рослин, здатним запасати в тканинах своїх стебел вологу. Ця здатність стебел і їх біоморфи з'явилися наслідком багатовікової боротьби кактусів за виживання в умовах посушливого клімату з високим рівнем сонячної інсоляції. У процесі еволюції захист від жарких променів сонця стало забезпечувати ребристе будова стебел разом з створюють притінення пучками колючок на ареолах, а незміцнілі тканини приросту на верхівках навчилися захищатися щільним пухом або множинними щетинками.
кактуси і суккуленти

Спробуйте направити злегка відхилений від вертикалі пучок світла на такий стебло і ви переконаєтеся, що його половина, а у кулястих форм і більше половини стебла знаходиться у власній тіні, а освітлені межі ребер лише на короткий час (згадаймо про обертання Землі) знаходяться під впливом прямо направлених променів сонця. Що до запасу рослинами вологи, то у крупномірних кактусів вона може забезпечувати їх життєдіяльність протягом одного-двох років при повній відсутності атмосферних опадів і низькому рівні відносної вологості повітря. При цьому потрібно згадати ще про одну виробленої здібності кактусів: закривати дихальні продихи епідермісу при високій температурі вдень, різко знижуючи тим самим рівень транспірації, і відкривати їх у прохолодні нічні години, коли витрата вологи при диханні рослини незначний.
Отже, кактуси — уродженці Америки і тільки Америки! Від Канади на півночі до Патагонії і Бразильського нагір'я на півдні — ось ареал їхнього поширення. Як правило, це високогірні безлісі рівнини з яскраво вираженим посушливим періодом, де кактуси ростуть від океанських прибережних районів до висоти 4500 м над ур. м. Поява їх у природних умовах субтропічної зони Європи, в Індії і навіть у Криму — справа рук людини та адаптивної здатності самих рослин.
кактуси і суккуленти

Своїм зовнішнім виглядом, різноманітністю форм, барвистою палітрою колючого наряду і цвітінням кактуси в усі часи приваблювали людей самих різних соціальних шарів, а для багатьох вивчення і систематизація цього сімейства стали справою життя.
Фото Є. Іванової (Київ)