Главная » Без рубрики » Вірусні хвороби тюльпанів

0
Вірусні хвороби тюльпанів

Рослини> Кімнатні рослини> Хвороби та шкідникиВірусние хвороби тюльпановВіруси мають вкрай мізерними розмірами, вимірюваними в десятих і сотих частках мікрона, у них відсутня клітинна будова, мають простий хімічний склад і часто складаються з білкових молекул і нуклеїнової кислоти. На відміну від бактерій віруси не розмножуються на штучних поживних середовищах і можуть існувати тільки в клітці сприйнятливого хазяїна. Вперше віруси були відкриті в 1892 році, вченим Дмитром Йосиповичем Іванівським, який вивчав причини загибелі тютюну від мозаїчної хвороби. У процесі аналізів вчений з'ясував, що збудник хвороби не бачимо в мікроскоп при найбільшому збільшенні, але дрібні живі організми небактерійний природи (посів показав, що вони не розмножуються як бактерії), утворювали кристалічні включення.

Учений не припускав, що відкрив вірус, але вже відзначив його характерні особливості — віруси здатні при деяких умовах кристалізуватися, а також після пропускання соку хворої рослини через фільтри, що видаляють бактерій, і нанесенні його на здорові рослини хвороба передавалася.

У 1935 році американський вірусолог і біохімік Уенделл Мередіт Стенлі виділив у кристалічній формі вірус тютюнової мозаїки. Цей момент став вирішальним у подальшому вивченні природи вірусів і відкритті патогенних фагів для водоростей, бактерій і грибів. Один з таких вірусів викликає некроз у цілого ряду рослин (тютюну, томатів, примул) і отримав назву некроз тютюну. Характерна ознака вірусної хвороби тютюну — поява плям на листі. А передається «некроз тютюну» спорами гриба, що паразитує на коренях вищих рослин.

При механічному пошкодженні коренів, суперечки вірусного гриба заражають цибулини тюльпанів. У заражених цим вірусом рослин з'являються коричневі поздовжні штрихи на листках і стеблах, які з часом висихають і тріскають. А цибулина набуває вдавлені бурі плями. Всі дітки в кореневище тюльпана уражаються, сама рослина слабшає, заражається і хворіє. Його доводиться знищувати.

Цей вірус вражає рослини як під час зростання у відкритому грунті, так і під час зберігання або вигонки тюльпанів, і відомий під назвою Серпнева хвороба тюльпанів. Уперше захворювання виявили на сорті тюльпана серпня Augest в Нідерландах, в 1931 році. Цікаво, що захворювання частіше піддаються ранні сорти тюльпанів. Засобів боротьби з вірусом поки не існує, але в цілях профілактики виявлені хворі рослини видаляють з грудкою землі. Грунт для вигонки пропарюють, щоб деактивувати патогенні гриби, видаляють сміттєві рослини на грядках, де ростуть тюльпани.

У рослин вірусні захворювання поширені досить часто, але ми не звертаємо на них ніякої уваги, часом навіть не підозрюємо про те, що факт хвороби має місце бути. Найбільш часто схильні вірусному захворюванню тюльпани, і ознака носійства вірусу проявляється у них всім нам знайомої строкатим забарвленням. Коли звичайно однотонні квітки (однотонне фарбування бутонів тюльпана) раптом різко змінюється і стає строкатої — на червоному тлі з'являються білі рисочки, що розсікають строкатою мозаїкою суцільну забарвлення квітки. Цей вірус у тюльпана називається пестролепестности.

Вірусна хвороба тюльпанів пестролепестности була відома і описана ще у 1576 році, французьким лікарем і натуралістом Карлом Клузіуса. Але причину виникнення строкатої забарвлення пояснити в ті часи не змогли. Її списали на прояв спадковості у сортовому ознаці. І по-началу сорти тюльпанів з строкатим забарвленням вважалися найбільш цінними — багато квітникарі навіть були одержимі прагненням отримати в колекції строкаті тюльпани. Тепер ботанікам добре відомо, що пестролепестности лише у виняткових випадках є закріпленим генетично сортовим ознакою, а в інших — це вірусне захворювання тюльпана.

У 1928 році вчені схилилися до єдиної думки — пестролепестности має вірусне походження. А що викликає захворювання вірус назвали вірусом мозаїки тюльпана. Як з'ясувалося згодом вірус мозаїки тюльпана вражає всі види рослин сімейства лілійних. Головним симптомом, який сигналізує про присутність вірусу в організмі лілійних, є зміна забарвлення квітки, вона стає неоднорідною. Це пов'язано з порушенням процесу утворення пі