Главная » Без рубрики » Яблуня: сорти, посадка і догляд

0
Яблуня: сорти, посадка і догляд

Рослини> ДендрологіяЯблоня: сорта, посадка і уход

Походження

Все почалося з дикої яблуні (Pyrus malus). Родом вона, імовірно, із Середньої Азії: південного Казахстану, Киргизстану, Таджикистану і китайської провінції Сіндзянь. Від дикої яблуні відбулися всі сорти яблунь, культивованих сьогодні. Вона служила підщепою, на який прищеплювалися нові види.
Зростає яблуня в країнах з помірним кліматом. Дика яблуня зустрічається в більшості країн і регіонів Європи, від Норвегії до Кавказу. Культурні сорти яблуні вирощуються вже протягом більше тисячі років.
Яблоня

Вибір

Перш ніж купити яблуню, переконайтеся, що її розмір і форма зростання підійдуть вашому саду. Наприклад: форма Кордон і колоновидна займе у вас мінімальну площу; Карликова — невеликі і середні садові ділянки; Може бути і високоросла — середні і великі сади.
Також необхідно визначитися, який сорт вам більше підходить за смаковими якостями.
Продають саджанці зазвичай однорічні або дворічні. Різниця між ними не більша, але дворічні яблуні раніше почнуть плодоносити. Саджанці можуть продаватися з відкритою кореневою системою або у вазоні. Якщо ви не збираєтеся висаджувати деревце відразу, то краще вибрати саджанець у вазоні, щоб він краще зберігся до посадки.
При посадці саджанців важливо правильно розмістити їх на ділянці. У майбутньому — це запорука одержання високих врожаїв. Так як яблуня перекрестноопиляемое рослина, добре б робити спільну посадку декількох одночасно квітучих сортів. Так, щоб вони запилювали один одного. Це сорти орієнтовно одного терміну дозрівання.
Поруч висаджуються літні сорти: Оттава, Женева Ерлі, Аромат де Варі, Ерлі Мак, Дальберестевале.
Осінні сорти: Акапе, Гала Маст, Кідс Оранж Ред, Слава Переможцям та інші.
Зимові сорти: Голден Делішес, Лігол, Елізі, Гренні Сміт, Пінк Леді та інші. Всі сорти є хорошими взаімоопилітелямі і дають високий врожай.

Посадка

Підготовка грунту.

Ями для посадки саджанців бажано підготувати заздалегідь, мінімум за місяць до посадки, щоб за цей час всілася грунт. Викопують їх глибиною до 60см і діаметром 1-1,2 м, перемішуючи вийняту з посадкової ями грунт з добривами, бажано органічного походження.
Якщо раніше на цьому місці вирощували інші культури і грунт удобрений, додавати нові добрива не потрібно. Зайва кількість добрив буде стимулювати надмірний ріст дерева на шкоду врожайності.
Саджанці яблунь можна висаджувати як восени, так і навесні. Восени саджанці висаджують до початку заморозків.
Дерево садять так, щоб коренева шийка, тобто місце переходу від стовбура до коріння, була на 6 см вище рівня грунту. Коріння розправляють і засипають землею всі проміжки між країнами. Разом з тим потрібно ущільнювати ногою накидають у яму грунт.
Після посадки дерево слід полити 3 відрами води. Робиться це для того, щоб земля щільніше прилягла до коріння. Хороші результати дає попередня поливання і посадка дерева в бруд з засипкою зверху звичайної землею.
Посаджене дерево підв'язують до кілка петлею у вигляді вісімки так, щоб підв'язка не допускала тертя дерева об кол під час вітру.
Перед настанням холодів стволики дерев обв'язують ялиновими гілками, а поверхня грунту біля дерева покривають шаром гною, кілька відступивши від стовбура, щоб уникнути загнивання кори. Обв'язка ялиновими гілками служить захистом від холодів, а також від мишей і зайців.

Догляд

Формування.

Догляд за яблунею, в основному, полягає в обрізанні. Молодим деревах формують крону щорічно. Дерево з правильно сформованою кроною раніше починає плодоносити, більш урожайно, довговічне і морозостійкістю. Першу обрізку проводять ранньою весною, до набрякання бруньок, на другий рік після посадки.
Обов'язково підрізають вертикальний втечу саджанця, щоб обмежити ріст дерева в висоту і для утворення бічних пагонів. Щовесни минулорічний приріст на гілках обрізають на одну третину його довжини. Така обрізка сприяє утворенню плодових гілок і стимулює зростання.
Яблоня
Далі слід звернути увагу на проріджування зав'язей і плодів. Якщо цього не робити, то плоди виростуть недорозвиненими, зеленими, з низькими смаковими якостями. Як тільки утворилися зав'язі або сформувалися плоди, видаліть центральний плід з кожного пучка плодів. Також видаліть всі плоди з вадами або неправильної форми. Якщо яблуня занадто перевантажена, прорідите кожен пучок, залишивши в ньому о